Ekspertyza budowlana starego domu – co powinna zawierać?

W starych domach panuje wyjątkowa atmosfera, z drugiej strony przywrócenie ich dawnej świetności może się wiązać z wysokimi kosztami. Zanim zdecydujesz się na zakup nieruchomości, skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy. Ekspert oceni stan techniczny budynku, a także określi zakres remontu. Specjalista przygotuje też wstępny kosztorys, dzięki czemu łatwiej podejmiesz ostateczną decyzję. Sprawdź, co powinna zawierać ekspertyza budowlana!

Ocena techniczna starego domu – jak wygląda

Planujesz zakup domu na rynku wtórnym, zwłaszcza od dawna niezamieszkałego? W takim razie możesz spodziewać się wszystkiego. Warto więc skonsultować się z rzeczoznawcą budowlanym. Specjalista wykryje wszelkie usterki, które wpłynęłyby na wartość nieruchomości. 

Jeśli stan techniczny dachu jest niezadowalający, ekspertyza budowlana na pewno to wykaże. Specjalista najprawdopodobniej zaproponuje wymianę pokrycia dachowego, co wiąże się ze znacznymi kosztami. Oprócz tego ekspert zwraca uwagę na grzyb, pleśń, odpadający tynk, czy zacieki na ścianach i suficie. Jeśli dostrzeże jakieś nieprawidłowości, z pewnością ustali ich przyczynę. Decydując się na współpracę z rzeczoznawcą, unikniesz nietrafionej inwestycji. 

Ekspertyza budowlana – kiedy warto ją zlecić

Zastanawiasz się, jakich informacji dostarcza ekspertyza budowlana starego domu? Rzeczoznawca stwierdzi, czy nieruchomość nadaje się do zamieszkania, czy też grozi zawaleniem. Specjalista wykona badanie kamerą termowizyjną, w ten sposób może wykryć:

  • mostki termiczne,
  • wycieki z instalacji centralnego ogrzewania,
  • zawilgocenie ścian,
  • nieprawidłowe ułożenie rur w posadzkach,
  • nieszczelności stolarki okiennej i drzwiowej,
  • błędy w łączeniu rozdzielnic elektrycznych.

Przypominamy, że ekspertyza budowlana przyda Ci się nie tylko przy zakupie nieruchomości. Możesz ją również zlecić, gdy planujesz generalny remont, przebudowę lub nadbudowę. Kiedy potrzebna jest ekspertyza budowlana? Wspomniany dokument przyda się, gdy chcesz sprawdzić stan techniczny przewodów kominowych, schodów, balkonów, czy tarasów. W ten sposób dowiesz się, czy elewacja i ogrodzenie wymagają renowacji. 

Ekspertyza budowlana i opinia techniczna – różnice

Ekspertyza budowlana jest bardziej szczegółowa niż opinia techniczna, w związku z tym jej przygotowanie zajmuje więcej czasu. Dodatkowo wiąże się to z wyższymi kosztami, z drugiej strony opracowanie dostarcza wielu przydatnych informacji. Rzeczoznawca przeanalizuje dostępne dokumenty i dokona wnikliwych oględzin nieruchomości, oprócz tego wykona niezbędne badania i pomiary. 

Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać ekspertyza budowlana? Dokument powinien składać się z dwóch części – opisowej i obliczeniowej. Doświadczony rzeczoznawca wykona niezbędne badania i pomiary, na podstawie których wyciąga wnioski. Dzięki temu można je łatwo zweryfikować. Cena ekspertyzy zależy od:

  • wielkości i lokalizacji nieruchomości, 
  • charakteru badań,
  •  terminu przygotowania dokumentu,
  • stopnia skomplikowania projektu.

Dlaczego warto skorzystać z usług rzeczoznawcy budowlanego

Ekspertyza budowlana powinna być przygotowana przez doświadczonego rzeczoznawcę, ponieważ posiada on niezbędne uprawnienia. Specjalista sprawdzi dokumentację nieruchomości, w tym:

  •  księgę wieczystą, 
  • projekt budowlany, 
  • książkę budowy,
  • dziennik budowy. 

Rzeczoznawca budowlany ustali, czy obiekt jest użytkowany zgodnie z przeznaczeniem. Specjalista wykona kompleksowy audyt nieruchomości, dzięki czemu dowiesz się, jaki jest jej stan techniczny. Ekspert sprawdzi wszystkie instalacje, połacie dachu, ściany, stropy i posadzkę. Oprócz tego zwraca uwagę na stan piwnicy, strychu, garażu i systemu odprowadzania wody. Specjalista oceni ryzyko osiadania budynku, a także jego zalania. Zanim zdecydujesz się na zakup starego domu, upewnij się, że elementy konstrukcyjne znajdują się w dobrym stanie. Z pomocą przychodzi ekspertyza budowlana, chociaż jej wykonanie generuje dodatkowe koszty, i tak są one niższe, niż naprawa wad ukrytych.

Sprawdzenie starego domu stanowi nie lada wyzwanie, ponadto wymaga użycia specjalistycznych sprzętów. Jeśli nie posiadasz specjalistycznej wiedzy, skorzystaj z pomocy specjalisty. Rzeczoznawca sprawdzi, czy nigdzie nie ma śladów obecności korników. W ten sposób zyskujesz pewność, że stan nieruchomości nie zagraża bezpieczeństwu domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 7 =