Podtrzymywanie skutecznej komunikacji w związku nie jest łatwym zadaniem. Jesteśmy uwikłani w codzienne obowiązki, przytłoczeni nadmiarem bodźców, fizycznie i psychicznie zmęczeni pracą zawodową. W zaciszu naszego domu nie mamy już energii do prowadzenia konstruktywnego dialogu z tą drugą osobą. Terapia we dwoje może udowodnić jak bardzo ożywcze i wspierające jest prawdziwe komunikowanie się w związku.
Co na temat rozmowy uświadamia terapia we dwoje?
Wszyscy popełniamy błędy w porozumiewaniu się. I nie ma znaczenia fakt, że posługujemy się jednym językiem. Zapominamy o tym, że komunikacja w związku jest jego podstawowym i najsilniejszym spoiwem. Terapia małżeńska może uświadomić nam podstawowe błędy, które sprawiają, że przestajemy ze sobą rozmawiać:
- nie słuchamy siebie nawzajem
- nie mówimy o własnych potrzebach, emocjach, poglądach
- nie słuchamy tej drugiej osoby gdy próbuje zakomunikować o swoich potrzebach i emocjach
- zamiast rozmawiać – krzyczymy na siebie nawzajem
- milczymy, wycofujemy się zamiast dyskutować, negocjować
W końcu – przestajemy ze sobą rozmawiać. A może nigdy nie zaczęliśmy komunikować się skutecznie?
Dlaczego komunikacja w związku jest kluczowa – wynika z terapii we dwoje
Terapia małżeńska daje możliwość doświadczenia, jak potężnym narzędziem w budowaniu i podtrzymywaniu związku jest sprawna komunikacja. Praca nad związkiem i porozumiewaniem się między partnerami daje wymierne efekty gdy odbywa się pod opieką psychologa małżeńskiego. Umożliwia to parom uświadomienie sobie, iż konstruktywna rozmowa wspierana przez, równie skuteczną, komunikację niewerbalną:
- cementuje związek
- pogłębia poczucie bezpieczeństwa w relacji z drugą osobą
- pozwala uniknąć konfliktów przez ustalenie wspólnego, akceptowalnego dla obu stron, rozwiązania problemu
- sprzyja budowaniu bliskości w związku
- wzmacnia poczucie własnego miejsca w związku.
Nie jest to, oczywiście, zadanie na jeden wieczór, ale dla poczucia zadowolenia i szczęścia w relacji z drugą osobą istotne jest nawiązanie konstruktywnego dialogu.
Spa dla ducha – rozwój dla ducha w wyniku terapii we dwoje
Udział w warsztatach dla par może zyskać na efektywności, gdy odbywają się one w wyjątkowo sprzyjających warunkach. Sesja psychologiczno-rozwojowa w gabinecie psychologa małżeńskiego może zblednąć po natychmiastowym zderzeniu się pary z rutynową codziennością. Oderwanie się od realiów życia na trzy, pięć czy siedem dni, poświęcenie czasu i uwagi wyłącznie dla komunikacji z tą drugą osobą, może skutkować głębszym wniknięciem w problem braku porozumienia i otworzyć przestrzeń do wprowadzania zmian w komunikacji między małżonkami/partnerami.
Kilkudniowe warsztaty psychologiczno-rozwojowe dla par, w otoczeniu natury pomogą w:
- przełamaniu rutyny poprzez wytchnienie od codzienności
- odkrywaniu na nowo miłości i ponownym odkrywaniu siebie nawzajem
- pogłębieniu więzi i intymności
- rozwijaniu relacji
- zbliżeniu się do siebie nawzajem jako pary
- doświadczaniu nowych sposobów spędzania wolnego czasu we dwoje
Spa dla ciała – uzupełnienie rozwoju w trakcie terapii we dwoje
Nasze ciało które zwykle nie doświadcza naszej specjalnej troski, zyska na kontakcie z przyrodą. W połączeniu z terapią dla małżeństw/par, nieskażona natura otworzy przestrzeń dla ćwiczenia efektywnej komunikacji. Pomoże więc rozwijać związek. Terapia we dwoje prowadzona, w otoczeniu nieskażonej natury, przez profesjonalnego psychologa małżeńskiego stwarza sprzyjające okoliczności dla:
- spędzenia trzech, pięciu lub siedmiu dni w oderwaniu od codziennej gonitwy rodzinno-zawodowej,
- podziwiania i odkrywania natury, która zachęca do spacerów we dwoje
- spędzenia niepowtarzalnych chwil we dwoje, na przykład, w saunie opalanej drewnem, wzbogaconej przez seans aromaterapii,
- uprawiania różnych aktywności – nordic walking, gry w bilard, eksplorowania okolicy na rowerach – we dwoje
Znając wagę komunikacji w związku, warto zainwestować czas, uwagę i nieco wysiłku w budowanie takiego modelu porozumiewania się z tą drugą osobą. Daje nam to szansę na poczucie szczęścia na co dzień.