Stal nierdzewna to obecnie jeden z najczęściej i najchętniej wybieranych materiałów do produkcji maszyn i urządzeń, a także elementów użytkowych wykorzystywanych zarówno w przedsiębiorstwach, jak i domach prywatnych. Staj jest ogólnodostępna i posiada właściwości, które sprawiają, że powstałe z niej produkty są wytrzymałe i atrakcyjne wizualnie. Jednak aby elementy stalowe mogły zachować swoje właściwości jak najdłużej w niezmienionym stanie, obróbkę stali nierdzewnej należy zlecić specjalistom. W artykule wskażemy zalety szlifowania i polerowania stali nierdzewnej w wykonaniu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.
Czym jest szlifowanie stali nierdzewnej?
Szlifowanie stali nierdzewnej jest zabiegiem mechanicznym, który sprzyja naturalnym właściwościom ochronnym tego materiału. Stal nierdzewna to materiał samopasywny, który ma na powierzchni pierwiastki stopowe. Tworzą one warstwę ochronną, dzięki której stal ma właściwości antykorozyjne. Materiał ten nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed rdzą. Jednak aby mieć pewność trwałości stali, jeszcze przed użytkowaniem należy ją poddać procesom ściernym. Takie zadanie najlepiej zlecić specjalistom dysponującym odpowiednimi urządzeniami.
Szlifowanie jest popularną metodą obróbki mechanicznej stali nierdzewnej. Podczas tego procesu stalową powierzchnią wykańcza się przy użyciu narzędzi ścierających bądź luźnych ziaren ściernych. Do szlifowania stali nierdzewnej używa się narzędzi z włókien syntetycznych. W ten sposób wyklucza się niebezpieczeństwo utraty warstwy antykorozyjnej stali.
Jak się odbywa szlifowanie stali nierdzewnej?
Do obróbki stali nierdzewnej powszechnie stosuje się ściernice fibrowe, listkowe, taśmy bezkońcowe oraz włókniny szlifierskie. Decydując się na obróbkę ściernicami listkowymi do szlifowania, profesjonalne firmy wykorzystują elastyczne tarcze ścierające. Można je dostosowywać rozmiarem i wielkością uziarnienia do wykonywanych prac. Wspomniane tarcze są sprężyste i docierają do trudno dostępnych miejsc. Także ściernice fibrowe, czyli cienkie i delikatne płatki papieru ściernego, są obecnie bardzo popularne w tym procesie. Takie szlifowanie, z wykorzystaniem taśm bezkońcowych, odbywa się za pomocą maszyn szlifierskich, czyli dużych stacjonarnych urządzeń. Taśma dopasowuje się do kształtu przedmiotu, który jest poddany szlifowaniu. W ten sposób szlifuje się balustrady i barierki wykonane ze stali nierdzewnej.
W ostatnich latach na popularności zyskuje obróbka szlifierska włókninami. W tym procesie wyspecjalizowane firmy wykorzystują syntetyczne podkłady, do których przytwierdza się cząsteczki ścierające. W tym przypadku tarcza ścierająca odporna jest na działanie płynów obróbkowych, co jest dużą zaletą tej metody. Podczas obróbki szlifierskiej włókninami nie ma też zagrożenia uszkodzeń stalowej powierzchni produktu.
Polerowanie stali nierdzewnej
Dla uzyskania charakterystycznego i efektownego połysku stali nierdzewnej, wykorzystuje się krążki polerskie. Jest to prawdopodobnie najpopularniejszy i standardowy sposób polerowania stali nierdzewnej. Krążki polerskie można stosować zarówno na sucho, jak i mokro, a także z użyciem odpowiednich past. Ważne tu jest dostosowanie siły nacisku maszyny, w której wcześniej umieszcza się krążek polerski. Zbyt duży nacisk może przepalić stal.
Powszechnie stosuje się także polerowanie elektrochemiczne stali nierdzewnej. Do tego celu stosuje się mieszankę przygotowaną z kwasu fosforowego oraz kwasu siarkowego. To właśnie te kwasy nadają stali nierdzewnej wysoki połysk. Zapewniają też, że tak przygotowana stal nierdzewna jest łatwa do utrzymania w czystości.
Obecnie funkcjonuje wiele firm świadczących usługi obróbki stali nierdzewnej. Warto rozeznać rynek, by wybrać najkorzystniejszą ofertę pod względem rzetelności i atrakcyjności ceny. I choć obróbkę stali nierdzewnej w wielu przypadkach można wykonać samodzielnie, to jednak przeprowadzona przez profesjonalistów, zapewnia długowieczność stali i wspaniały efekt końcowy, w postaci lśniących elementów.